Modelka początkująca, a modelka profesjonalna wiele początkujących modelek uważa się za profesjonalistkę już po pierwszej sesji. Czy rzeczywiście praca fotomodelki jest taka łatwa? Czy wystarczy stanąć, wykrzywić usta i już?
Modelka początkująca, a modelka profesjonalna
Czy praca modelki jest tak trudna że trzeb się tu czegoś uczyć. Czy nie wystarczy że jestem ładna? Mam tysiące wielbicieli na Insta to czego chce ode mnie fotograf- czemu twierdzi, że nie umiem pozować – jak samodzielnie wykonane zdjęcia z rąsi na Isnta zdobywają setki lajków? Kiepski fotograf czepia się – poszukam innego 😉
Ten kiepski fotograf ma za sobą więcej doświadczenia niż coraz więcej fotografowanych modelek ma lat. Coś tam jednak się nauczył, zdobywa zlecenia, jego prace są kupowane. Nie ma konta na insta bo może go po prostu nie potrzebuje?
Modelka początkująca
Wszystko zależy od niej (od modelki) – jeżeli chce się nauczyć – ja postaram się pokazać jej to co powinna wiedzieć o tym zawodzie. W życiu nie ma nic za darmo – więc wyjaśnijmy sobie na początek dlaczego to robię – najczęściej dlatego, aby przygotować sobie modelkę z którą będę współpracował przy nowych projektach. Drugim powodem są zdjęcia. Wykonuje fotografie bo lubię. Osoby o szczególnych cechach urody lub z dużą dyspozycyjnością zdjęciową inspirują mnie do poszukiwania, eksperymentowania, w sumie tego co w fotografii lubię najbardziej.
Na pierwszej sesji staram się dużo tłumaczyć, pokazywać, Staram się cierpliwie i spokojnie odpowiadać na pytania. Wiem, że często dziewczynom towarzyszy stres podczas takich sesji. Nie ma potrzeby bym ja było dodatkowym powodem do jeszcze większego stresu.
Jak wygląda od kuchni taka pierwsza sesja można zobaczyć na załączonym poniżej filmie:
Jak widać na powyższym filmie staram się sporo pokazywać, ustawiać, aby uzyskać pożądany efekt. Co ważne namawiam młode stażem modelki do pracy domowej 😉
Praca domowa modelki
Praca domowa jest oczywiście przed sesją o czym pisałem w artykule: https://fotograflublin.com/przed-sesja-zdjeciowa/ ale jest też po sesji. A dokładniej w momencie kiedy modelka otrzymuje zdjęcia ze swoim udziałom od fotografa. To jest czas na analizę zdjęć nie tylko pod kontem jak fajnie wyszłam, ale przede wszystkim, jak wychodzę na zdjęciach z konkretną miną, w konkretnej pozie, jakie ustawienie jest najkorzystniejsze. Uczymy się w ten sposób pozowania, panowania nad mimiką twarzy. To ostatnie znają doskonale dziewczyny które pracują jako hostessy. Dobra hostessa ma swój „firmowy uśmiech” którym przyciąga klientów. Jeżeli stoi smutna, zalękniona, przygarbiona, eksponowane przez nią produkty „nie sprzedają się”.
Podsumowując: praca modelki to przede wszystkim praca nad sobą i nie mam tu na myśli tylko pracy nad poprawianiem urody 😉
Sesja zdjęciowa z profesjonalna modelką
Zwykle zaczyna się od rozmowy podczas której ustalamy cel zdjęć, szczegóły stylizacji, rekwizytów, miejsca itp. Profesjonalna modelka doskonale wie jak ma się przygotować, co zaprezentować, doskonale wie jak pokazać produkt jak najlepiej. Od strony fotografa oczekuje korekty tego co prezentuje. Często zdjęcia zaraz po wykonaniu są analizowane i powtarzane są ujęcia do czasu wyeliminowania błędów.
W wypadku zdjęć produktowych odzieży – tak jak na filmie poniżej – jest najczęściej dużo produktów i mało czasu. W ekstremalnych przypadkach zdarza się, że zdjęcia 30 sukienek, bluzek, swetrów w różniących się od siebie stylizacjach (zmiana fryzury, dodanie rekwizytów, zmiany w makijażu, zmiana butów, spodni itp.) jestem w stanie z dobra modelką wykonać w 1,5 godziny. W tym czasie wykonuje około 9 zdjęć każdego produktu w różnych pozach. Z tego klient dostaje np. 5.
Jak to wygląda można zobaczyć na filmie poniżej:
Najważniejsza cecha dobrej modelki to poważne podejście do tego co robi. Co przez to rozumiem?
- Dobre przygotowanie do sesji
- Punktualność
- Odpowiedzialność
- Dobra współpraca z ekipą – wizażystką stylistką, oświetleniowcem, fotografem.
W wypadku zdjęć wykonywanych podczas sesji fotograficznej jest podobnie jak z produkcjami filmowymi czyli:
Z filmowymi produkcjami jest tak: Zabawa na planie g … na ekranie.
Jeżeli cała ekipa ma luźne podejście do tego co robią to podobnie będzie z produktem ich pracy – nie wiele będzie on warty. Oczywiście nie wyklucza to luźnej, fajnej atmosfery na planie, czy też żartów. Dzięki temu przecież często łatwiej się pracuje.
You must be logged in to post a comment.