Projektowanie fotoksiążek to jest wybranie zdjęć i ich odpowiednie ułożenie w książce do wydruku. Proste? Jak zwykle w teorii tak. Problem w tym, że nie zawsze zdjęcia wyszły poprawnie i często jest też problem którą fotografię wybrać. Mimo zdawałoby się prostych kreatorów stworzenie fajnej fotoksiążki jest pracochłonne i czasochłonne. Więc może lepiej całość zlecić komuś kto to robi to częściej i zrobi to za Ciebie? Jak najbardziej. Zapraszam.
Przygotowanie zdjęć
Na początku był chaos – i tak zwykle jest jeżeli chcemy zabrać się za wybranie zdjęć. Jak to opanować? Krok po kroku proponuje tak:
- Na początek proponuje zdecydować co ma być w naszym albumie. Czy to ma być przegląd zdjęć z kilku lat czy może tylko wspomnienia z ostatnich wakacji którymi się pochwalimy.
- Trzeba odszukać zdjęcia z zakresu jaki został wybrany. Mogą być na kilku telefonach, aparacie fotograficznym, a może znajomi przesłali kilka wspólnych fotek na maila, albo przez FB. Zebrane zdjęcia zgrywamy w jedno miejsce.
- Wyrzucamy to co zdecydowanie nie wyszło. Nie chodzi o zdjęcia „tu wyszłam źle” bo podchodząc mocno krytycznie zostanie nam piękne zdjęcie przyrody i … tytuł Albumu 😉 – chodzi o zdjęcia takie na których zdecydowanie nie ma nic.
- Jeżeli chcemy dodać kilka zabawnych tekstów – czas je wybrać.
- Wybieramy format i rozmiar albumu.
- Sami zabieramy się za projekt albumu, albo cenimy swój czas i zlecamy to komuś kto to zrobi. Przekazujemy mu zdjęcia i ustalamy szczegóły.
Na koniec odbieramy fotoksiążke i chwalimy się 😉
Zanim zdjęcia trafią na okładki …
Zanim zdjęcia trafia na okładki dobrze jest przemyśleć kompozycję, układ itp. Projektowanie fotoksiążek można szybko realizować jeżeli wszystko wcześniej przygotujemy. Chcąc zrobić to dobrze zdjęcia trzeba poukładać, nie tylko w/g tego co na nich jest ale też pod względem jakości. Przykładowo zdjęcie dobrej jakości można dać na całą stronę. Zdjęcie kiepskiej jakości lepiej umieścić jako jedno z kilku na stronie. Nim jednak zaczniemy bardziej ingerować w zdjęcia warto zastanowić się na formatem książki.
Formaty fotoksiążek -układ
Podstawową informacją przed rozpoczęciem przygotowań jest układ książki. Do wyboru mamy trzy opcje:
- Prostokąt pionowo – klasyczna książka
- Prostokąt poziomo – klasyczny album ze zdjęciami
- Kwadrat
Przykładowo – jeżeli więcej zdjęć mamy zrobionych w pionie – może sensowny będzie wybór układu – Prostokąt pionowo.
Formaty fotoksiążek – rozmiar
Rozmiar ma znaczenie. Ja wiem że fajnie to wygląda malutki albumik w formacie A5, ale nie żartujmy. Zamieszczenie zdjęć tych największych jako mniejszych niż ekran Twojego smartfona nie ma chyba sensu. Format A4 i powyżej wygląda jak album, a nie jak notatnik.
Znając rozmiar albumu oraz jego układ można w sposób specjalny przygotować zdjęcia. Przykładem niech będzie strona z takiej fotoksiążki:
Album powyżej został przygotowany jako prezent od koleżanek i kolegów, dla osoby która odchodziła na emeryturę. Przyszła emerytka pracowała na poczcie stąd motywy znaczka, stempla pocztowego w lewym górnym rogu każdego zdjęcia, oraz kolory imitujące klaser ze znaczkami. Zdjęcia legitymacyjne jakie dostałem zostały zeskanowane, a następnie każde z nich zostało zamienione na znaczek pocztowy – dodana została odpowiednia ramka. Następnie nałożyłem stempel i podpis. Całość została odpowiednio rozłożona na kartach.
Projektowanie fotoksiążek obejmuje tez wybór wielu ich elementów. Poniżej przykłady okładek:
Przez ostatnie lata skorzystałem z ofert kilkunastu firm drukujących fotoksiążki. Niektóre nie miały uczciwego podejścia do klientów – w sporej części tych firm już nie ma. Obecnie współpracuje najczęściej z trzema poniżej:
Fotoksiążka z PIXBOOK
Zacznijmy od najtańszej opcji czyli książki wydrukowanej w firmie PIXBOOK: https://www.pixbook.pl/cennik
W wypadku tej firmy zwykle zamawiałem: Fotoksiążka Lux -Wydruk 7C – jak zapewnia producent:
Wydruk 7C to technologia wydruku fotoksiążek od HP Indigo, która wykorzystuje szerszą gamę barw niż inne dostępne na rynku technologie. Zamiast czterech, w 7C wykorzystuje się aż siedem następujących kolorów: cyan, magneta, yellow, black, light cyan, light magenta, light black.
Połączenie tych kolorów daje niesamowite wrażenia wizualne:
✔ ładniejsze twarze
✔ gładszą skórę
✔ łagodniejsze niebo
✔ bardziej naturalne kolory
Przykład takiej fotoksiążki:
Firma posiada też w ofercie zwykłe wydruki, odpowiednio tańsze, ale osobiście uważam, że jeżeli album ma przetrwać lata to wydruk musi być też odpowiedni. Z wydruków na papierze kredowym korzystałem kilkanaście lat temu – obecnie tylko na specjalne życzenie klienta.
Fotoksiążka od Saal Digital
Bardzo ciekawą opcją są fotoksiążki od Saal Digital https://www.saal-digital.pl/fotoksiazka/
Sam wykorzystuję fotoksiążki tej firmy głównie przy fotografii aktu – w ramach projektu Fotografii Intymnej: https://nocposlubna.pl/ Zdjęcia czarno – białe wykonane na błyszczącym papierze są genialne. Firma ma sporo fajnych rozwiązań. Pamiętajmy jednak to jest jakość nie dla każdego. Strony błyszczące po dotknięciu palcem maja ten sam efekt co zdjęcia – zostają ślady palców. Albumy ze stronami błyszczącymi nie są dobrym wyborem do albumów które będą przeglądać same dzieci. Jest jeszcze opcja matowa, ale to już nie jest to co wyróżnia produkty tej firmy na tle konkurencji.
Przykład opakowania oraz strony takiej błyszczącej z albumu na zdjęciach poniżej.
Mało która firma tak dba o opakowanie swoich produktów.
CEWE FOTOKSIĄŻKA
Z usług CEWE korzystam już kilkanaście lat. Szczególnie od czasu kiedy wszedł wydruk na papierze fotograficznym uważam to za bardzo dobrą ofertę w stosunku – jakość – cena. https://www.cewe.pl/cewe-fotoksiazka/formaty.html
Każdy wybierze coś fajnego z oferty firmy. Dobrze przygotowane kreatory, bardzo duże możliwości. Naprawdę jest z czego wybierać.
Przykład wykonanych stron:
Fotoksiążka CEWE
Warto zwrócić uwagę że powyższe książki były drukowane w kwadracie w rozmiarach 30×30 czyli rozkładówka dwóch stron daje zdjęcie w wielkości 30×60 – to już praktycznie duży plakat.
Podsumowując
Fotoksiążki wyparły zdecydowanie tradycyjne albumy. Wklejanie zdjęć które potem zwykle „znikają” z albumu nie jest obecnie najlepszym pomysłem. Taki album fotograficzny dobrze zrobiony jest trwały na lata. W wypadku tych albumów warto często zapłacić trochę więcej za lepszy produkt. Ten sposób na przechowywanie zdjęć będzie na pewno bezpieczniejszy niż dysk w komputerze czy też karta pamięci w telefonie.
Zapraszam do skorzystania z moich usług przy projektowaniu fotoksiążek. Projektowanie fotoksiążek to jedno z moich ulubionych zajęć, chętnie pomogę Tobie przy Twoim albumie.