Zdjęcia do sklepu internetowego dla producenta odzieży medycznej i gastronomicznej to zlecenie nad którym pracowaliśmy ostatnio. Ktoś powie co w tym niezwykłego – ok, ale jak to zrobić by było ciekawie? Jak to zrobić by zdjęcia pozwalały na zorientowanie się w ofercie – aby uwypuklić poszczególne cechy szczególne konkretnych produktów.

Zdjęcia do sklepu internetowego – najpierw rozmowa z klientem

Przy podjęciu zlecenia zawsze staram się jak najwięcej dowiedzieć na temat:

  • jakie cechy są ważne dla klienta
  • kim jest potencjalny nabywca tego co będę fotografował
  • czego oczekuje

Można to nazwać indywidualne podejście do klienta, czy też zlecenia ale uważam, że takie podejście ma sens. Dzięki temu zdjęcia bardziej są wykonane pod to czego oczekuje mój klient, a zarazem pod to czego oczekują od niego klienci.

Zdjęcia do sklepu internetowego
Zdjęcia do sklepu internetowego

Szczegóły

Wbrew pozorom szczegóły w tym wypadku są istotne – jakie jest wykończenie, czy jest dodana kolorowa lamówka? Czy kołnierz  jest typu stójka, czy po rozpięciu górnego guzika nie pojawi się na inny kolor – to bardzo dużo szczegółów, ale z punktu widzenia klienta dość istotnych. Podczas tego zlecenia samych spodni było kilkanaście modeli w różnych kolorach, różniących się krojem, kieszeniami itp.

Zdjęcia do sklepu internetowego - szpitalny korytarz
Zdjęcia do sklepu internetowego – szpitalny korytarz

 

Miejsce sesji

Osobiście przejadły mi się jako klientowi sklepy internetowe pełne zdjęć wykonanych na białym tle. Szczególnie wykonie zdjęć białych fartuchów na białym tle nie wygląda najlepiej. W tym wypadku fartuch musi być trochę ciemniejszy lub mieć po prostu inny odcień białego by mnie zlewał się z tłem. Tym razem namówiłem klienta na rozwiązanie które ma przedstawiać szpitalny korytarz jako tło do zdjęć. Szybko przekonałem się że to dobry pomysł, szare ściany pięknie uwypuklają kolory które dzięki temu wydają się bardziej żywe.

Zdjęcia do sklepu internetowego - szpitalny korytarz
Zdjęcia do sklepu internetowego – szpitalny korytarz

 

Zdjęcia do sklepu internetowego – sesja zdjęciowa

Sama sesja to wytężony wysiłek i ciężka praca dla całej ekipy. Wybrany wcześniej przez klienta model musi odpowiednio przygotować się do zdjęć – zapoznaje się z materiałami – omawiane jest to w jaki sposób ma być przedstawiony konkretny produkt. Tutaj pomijam fakt, ze nasz model musiał wcześniej wybrać się do producenta na pobranie rozmiarów – na tej podstawie były przygotowywane poszczególne modele do zdjęć w konkretnych rozmiarach.

Stylistka – tym razem odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych modeli do zdjęć – ze względu na to że oprócz zdjęć poszczególnych modeli trzeba było jeszcze wykonać mixy kolorystyczne – konieczność trzymania ręki na pulsie czy wszystkie modele zostały sfotografowane, czy coś nie zostało pominięte – oraz na bieżąco podczas zdjęć monitorowanie czy wszystko jest zapięte tak jak powinno itp.

Fotograf dba o scenerię, aby w kadrze nie znalazły się nie pożądane obiekty, odpowiednio doświetla plan zdjęciowy, dba o odpowiednie ustawienie modela w stosunku do aparatu fotograficznego. Kontroluje rozmycie tła, doświetlenie poszczególnych elementów, dba o uwypuklenie indywidualnych cech produktu.

Zdjęcia do sklepu internetowego - odzież medyczna
Zdjęcia do sklepu internetowego – odzież medyczna

 

 

Jak to wszystko wygląda? Oto mały backstage z tej sesji: