Zdjęcie klasowe

wpis w: fotograf lublin | 0

Zdjęcie klasowe często nie docenianie w momencie wykonywania, ale z rozrzewnieniem i często z łezka w oku oglądane po latach.

Zdjęcie klasowe – Człowiek uczy się przez całe życie, z wyjątkiem lat szkolnych.

Wielka moda na portale typu nasza klasa uświadomiła wielu ludziom, że fajnie było zrobić sobie zdjęcia klasowe. Nie oszukujmy się czy chcieliśmy czy nie chodząc do szkoły uczęszczając do jednej klasy tworzyliśmy jakby temu nie zaprzeczać pewna wspólnotę. Zawarliśmy znajomość na całe życie. Z niektórymi będziemy się spotykać co jakiś czas z innymi widzieliśmy się ostatnio na rozdaniu świadectw i … nie koniecznie pałamy chęcią zobaczenia się ponownie. Być może z niektórymi będziemy kontynuować edukację lub zaczynać pierwszą pracę. Inni wyjadą i czasem spotkamy się gdzieś po latach.

Jeszcze kilka lat temu gdy dopiero powstawały portale społecznościowe było to miejsce gdzie spotykaliśmy większość znajomych. Teraz tez spotykamy – często tylko wirtualnie – ale czy to tez jest takie fajne?

Klasyczne zdjęcie klasowe
Klasyczne zdjęcie klasowe

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Sztuka robienia zdjęć grupowych to sztuka skupienia na sobie uwagi osób fotografowanych. Sposobów jest wiele – osobiście stosuje te humorystyczne co pozwala mi na uwiecznienie roześmianych ludzi. Co w pewnym sensie też jest sztuką. Inne żarty są oczywiście dla przedszkolaków, inne dla szkoły podstawowej, a inne dla studentów. Zupełnie inne są przy konferencjach biznesowych czy weselu tuż przed północą.

Kiedyś czytałem w fachowej książce fotograficznej zdanie – że na zdjęciu grupowym takim powyżej dziesięciu osób zawsze się ktoś trafi kto ma zamknięte oczy. I to jest fakt nie zaprzeczalny. Na wiele zdjęć jakie wykonałem zawsze ta reguła występuje.

Czasami potrzebne jest zainscenizowanie trzymanego napisu
Czasami potrzebne jest zainscenizowanie trzymanego napisu

Zdjęcia klasowe – Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.

Przy wykonywaniu zdjęć klasowych staram się odejść od ogólnie przyjętej sztampy staram się robić zdjęcia nie typowe – wyjątkowe. To właśnie takie zdjęcia najbardziej zapadają w pamięć. Takie właśnie zdjęcia stają się wyjątkowe 😉

 

Wydawałoby się, że proste jest zrobienie zdjęcia klasowego – wcale tak nie jest. Przy dziesięciu osobach – ZAWSZE ktoś ma zamknięte oczy – czasami wykonuje 15 zdjęć tej samej grupy aby wybrać najlepsze i zawsze tak jest. Idealnie jest jeżeli uda się przekonać wszystkich by popatrzyli „w obiektyw” ale nie zawsze się to udaje.

Czasami widać zmęczenie fotografowanych
Czasami widać zmęczenie fotografowanych

 

UWAGA. Informacja dla rodziców i dzieci uwiecznionych na zdjęciach – jeżeli chcą Państwo zdjęcia większe i bez mojego „podpisu” 😉 proszę o kontakt mailowy.