Zdjęcia do sklepu internetowego

wpis w: fotograf lublin | 0

Dobre zdjęcia do sklepu internetowego to podstawa jeżeli liczymy na dobrą sprzedaż produktów. W niektórych branżach to jednak nie wystarczy aby dużo sprzedawać.

Wysokiej jakości zdjęcia do sklepu internetowego pozwalają klientowi na dokładne obejrzenie produktu. Najprostsze zdjęcia małych przedmiotów można wykonać przy minimalnych nakładach jeżeli chodzi o sprzęt tło czy tez oświetlenie. Ciekawe zdjęcia biżuterii, drobnych przedmiotów jest dość łatwo wykonać. Sprawa komplikuje się jeżeli sprzedawany przedmiot jest większy lub jest … odzieżą, a już szczególnie damską.
Kobiety oglądając przedmioty w sklepie internetowym widza więcej kolorów, zauważają więcej szczegółów. Często wyobrażają sobie jak będą wyglądać jeżeli założą na siebie oglądana bluzkę, sweter czy tez płaszcz. Na pewno pomocne są w tym ostatnim przygotowane stylizacje, idealnie gdy odpowiednia prezentacja pokazuje nie tylko zalety produktu ale też jego ewentualne wady.
Wbrew pozorom pokazanie tego może się opłacić ponieważ unikamy negatywnego zaskoczenia potencjalnej klientki, a co za tym idzie unikniemy nieprzyjemności związanych z odsyłką towaru czy też potem szkalujących opinii na portalach czy też forach.

Zdjęcia na schodach - szary kolor pozwala na dobrą ekspozycję produktu
Zdjęcia na schodach – szary kolor pozwala na dobrą ekspozycję produktu

 

Najczęściej wykonywane obecnie zdjęcia do sklepu internetowego odzieży to:

  • Zdjęcia po prostu rozłożonego swetra czy bluzki na dywanie, łóżku czy też ewentualnie powieszone na wieszaku – najtaniej najprościej i … najczęściej najsłabsza co za tym idzie sprzedaż produktu.
  • Zdjęcia produktów do sklepu internetowego wykonane na manekinie lub zdjęcia typu duch – ostatnio szczególnie te ostatnie są bardzo modne.
  • Zdjęcia z udziałem znajomej modelki / modela – w tym wypadku nie zawsze osiągamy wymarzony sukces jeżeli modelka lub model odstrasza od zakupu produktu.
  • Zdjęcia stylizowane z udziałem profesjonalnej modelki lub modela. Te ostatnie zdjęcia są najdroższe co związane jest niestety z tym że przy danej sesji często pracuje oprócz fotografa i modelki jeszcze wizażystka (dba o wizerunek modelki podczas poszczególnych ujęć – ewentualnie zmienia wizaż do poszczególnych stylizacji – to już w wypadku ekskluzywnych zamówień), często pracuje też stylistka dobiera poszczególne stylizacje czy też dba o odpowiednie ułożenie produktu na modelce i jego jak najlepszego wyeksponowaniu.
Zdjęcie wykonane przez sprzedawce samemu i ta sama sukienka na modelce
Zdjęcie wykonane przez sprzedawce samemu i ta sama sukienka na modelce

 

Jeżeli chodzi o miejsca wykonywanych zdjęć to często jest to dom / lokal sprzedającego w wypadku wykonywania przez niego prostych zdjęć. Zdjęcia typu duch czy też na manekinie często wykonywane są w warunkach studyjnych.
Fotografie produktów wykonywane na modelce są zwykle robione w studiu – często na białym tle, lub też w plenerze ( na dworze). Bardziej wyrafinowane zdjęcia stylizowane są wykonywane w specjalnych miejscach, ciekawych pomieszczeniach wybieranych do zdjęć specjalnie pod konkretną stylistykę.

Zdjęcie w barwach jesieni - sesja produktowa z modelką
Zdjęcie w barwach jesieni – sesja produktowa z modelką

 

Podczas wykonywania zdjęć do sklepów internetowych czy też pod kontem aukcji na polarach aukcyjnych typu Allegro czy eBay staram się zwykle pokazywać wyróżniające poszczególne produkty detale czy też cechy charakterystyczne produktu. W wypadku odzieży damskiej dla kupujących je kobiet ma też często znaczenie jak dany produkt będzie wyglądał w różnych sytuacjach. Szczególnie przy sukienkach czy spódnicach inaczej układają się w stanie spoczynku, inaczej podczas codziennego „biegania” a zupełnie inaczej może zachowywać się sukienka zakupiona na wesele podczas tańca, szczególnie gdy partnerka zostanie obrócona. Tego typu szczegóły także staram się ująć na wykonywanych zdjęciach.
Na koniec warto poruszyć temat zdjęć kilku odmian kolorystycznych danego przedmiotu. W tym wypadku najlepiej jest zmienić stylizacje do każdego koloru osobno. Można zmieniać dodatki typu torebki, biżuteria, buty itp. Można też zmieniać fryzurę, makijaż modelki – to już jest jednak bardziej praco i czasochłonne.

Dobrze wykonane zdjęcia do sklepu internetowego są podstawą do zwiększania sprzedaży produktów. Produkt dobrze zaprezentowany nie pozostawia wątpliwości co do tego, że warto go kupić, a przecież o to nam chodzi.