Jak wygląda plener ślubny? Jak pracuje fotograf ślubny? Jak wygląda jego praca podczas poszczególnych uroczystości krok po kroku? Zobacz na mojej stronie.

Przy rozmowie z przyszłą Parą Młodą często jestem pytany jak to wszystko wygląda – jak to się odbywa – po blisko 25 latach pracy na różnego rodzaju ślubach weselach, jako fotograf, filmowiec, wodzirej  i muzyk mam spore doświadczenie i chętnie się nim dzielę z innymi. Poniżej opiszę poszczególne etapy w Tym dniu. Mam nadzieję że pomoże to też w planowaniu Tego dnia, aby –  jak przyjdzie czas – wszystko było zapięte na ostatni guzik 😉

Fotografie wykonywane w Tym dniu to pewien rodzaj „magii”, ale aby „magia” zadziałała trzeba zastanowić się jak „zaczarować”. Dla ułatwienia warto podzielić nadchodzący czas na kilka mniejszych chwil:

Przygotowanie do ślubu, oraz błogosławieństwo

Przygotowania do ślubu to czas kiedy można uchwycić wiele ciekawych zdjęć. Zwykle wykonuję zdjęcia podczas przygotowania Pani Młodej, oraz Pana Młodego do ślubu.

Przygotowania Panny Młodej

Przygotowania Panny Młodej

Przygotowania Pana Młodego

Przygotowania Pana Młodego

Jest to też idealny czas by wykonać zdjęcia rodzinie – czasami takiej która nie będzie już na ślubie (np. prababcia która już nie bardzo może chodzić). Jest to czasem moment kiedy można zrobić też zdjęcia z humorem – np. coś takiego:

Zawiązywanie sukni

Zawiązywanie sukni

Błogosławieństwo to czas kiedy można uchwycić wiele ciekawych momentów wzruszeń – doskonały moment na uchwycenie ludzi z najbliższej rodziny przyszłych małżonków.

Uroczystość ślubna

Przed ceremonią ślubną

Podczas fotografowania poszczególnych etapów ważny jest czas jaki ma fotograf czy filmowiec na dotarcie, oraz przygotowanie się do dalszej pracy. Istotne jest tak zaplanowanie wyjazdu z domu by był czas na przygotowanie się do „uwiecznienia” momentu ślubu – warto być „trochę wcześniej” może zaistnieć potrzeba poprawienia sukni czy np.: krawata przed wejściem do kościoła. Zwykle też fotograf wykonuje kilka zdjęć oczekujących Państwa Młodych na ceremonię ślubną lub też rodziny przed kościołem. W zależności od oświetlenia kościoła, jego konstrukcji, miejsca etc. można uzyskać czasami bardzo ciekawe zdjęcia.

Ślub kościelny

Ślub kościelny

Ślub

Staram się wykonać zdjęcia obrazujące przebieg ceremonii, ale także wykonać zdjęcia które można potem wykorzystać w albumie ślubnym (np.: zdjęcia z chóru).

Zdjęcie kościoła z chóru podczas ceromoni Ślubnej

Zdjęcie kościoła z chóru podczas ceromoni Ślubnej

Korzystam z dobrego sprzętu fotograficznego, z tzw. jasnych obiektywów, dzięki temu do minimum ograniczam „błyskanie lampą”.  Na sam moment przysięgi małżeńskiej zwykle korzystam z dwóch lustrzanek z różnymi obiektywami pozwalającymi na wykonanie różnych ujęć, a także uchwycenie detali.

slub1

Dobry fotograf stara się pamiętać o tym, że dobrze jest wykonać zdjęcia nie tylko Państwa Młodych, ale też gości. Dlatego jeżeli jest to możliwe podczas mszy wykonuję zdjęcia portretowe ludzi zgromadzonych w kościele.

Wyjście z kościoła

To czas kiedy musimy pamiętać o tym, że to jest Wasz dzień. To Wy jesteście głównymi bohaterami wydarzeń. NIGDZIE nie musicie się spieszyć. Wybiegając z kościoła nie dajecie szansy na wyjście gości przed Wami i na to by można było zrobić dobre zdjęcia.

Wyjście Pary Młodej z kościoła po Ślubie.

Wyjście Pary Młodej z kościoła po Ślubie.

Często zdarza się że niektórzy goście przychodzą tylko do kościoła na ślub, a nie pojawiają się już na weselu, dlatego warto (jeżeli jest taka możliwość i dobra wola) wykonać zdjęcie wspólne wszystkich gości wraz z nowo-poślubionymi po ceremonii kościelnej jeszcze przed składanymi przez gości życzeniami.

Wspólne zdjęcie po wyjściu z kościoła.

Wspólne zdjęcie po wyjściu z kościoła.

Czas na życzenia ślubne – to moment kiedy fotografuję ludzi składających życzenia, kolejkę do życzeń oraz oczywiście detale i niecodzienne sytuacje:

Życzenia wpisywane w ostatniej chwili

Życzenia wpisywane w ostatniej chwili

Wesele

Powitanie przed weselem

Wesele zwykle zaczyna się od powitania gości. Tu następuje też moment powitania w lokalu lub przed Państwa Młodych przez ich rodziców chlebem i solą, a następnie przez parę młodą wypijane jest to co znajduje się w kieliszkach i następuje rozbicie kieliszków.

Tradycyjne rozbicie kieliszków

Tradycyjne rozbicie kieliszków

Uwaga. Jeżeli uznajecie, że fotograf może się jeszcze tego dnia/nocy weselnej przydać to lepiej  … 😉

Pierwszy taniec

Pierwszy taniec to czas kiedy fotograf stara się wykonać jak najwięcej dobrych zdjęć tańczącej pary młodej. Najczęściej Państwo Młodzi przynajmniej na początku tańczą sami, więc można wykonywać zdjęcia bez obawy o zderzenie z innymi tańczącymi osobami.

Zabawa weselna

Czas zabawy weselnej to moment kiedy trzeba pogodzić dobrą zabawę gości z dobrymi zdjęciami czy też dobrym filmem. Fotograf w miarę możliwości nie powinien przeszkadzać w dobrej zabawie, a zarazem powinien rejestrować ciekawsze sceny zdjęcia. Czas ten często przeznaczany jest też na wykonanie portretów gości weselnych, dzieci, poszczególnych par.

Wesele

Wesele

Zdjęcie zbiorowe

Podczas wesela staram się wykonać wspólne zdjęcie gości weselnych – jednak tym razem by nie było to kolejne zdjęcie tego samego typu proponuje wykonanie zdjęcia typu Pani Młoda z wszystkimi panami na weselu i Pan Młody z wszystkimi paniami na weselu.

Pani Młoda z wszystkimi panami obecnymi na weselu

Pani Młoda z wszystkimi panami obecnymi na weselu

Studio weselne

Studio weselne to mój „najnowszy produkt” proponowany przeze mnie podczas wesela. Jeżeli to możliwe ze względów lokalowych (miejsce) i czasowych (potrzeba trochę czasu na rozstawienie i złożenie sprzętu fotograficznego) tworzę coś w rodzaju studia fotograficznego z lampami studyjnymi. Dzięki temu mogę wykonać bardzo wysokiej jakości zdjęcia. Najczęściej są to zdjęcia Państwa Młodych z … każdym kto będzie chciał takie zdjęcie. Zdjęcia mogą być potem na etapie obróbki obrobione np. w sepii (styl retro) czy też w inny sposób „poprawione”. Najlepiej robić tego typu zdjęcia w momencie gdy impreza jest już „rozkręcona”. Często zdjęcia są bardzo wesołe mimo tego że staram się by goście nie przekraczali pewnych granic i dobrego smaku.

Studio weselne - zdjęcie z przyjaciółkami Pani Młodej.

Studio weselne – zdjęcie z przyjaciółkami Pani Młodej.

Oczepiny

Oczepiny to oczywiście różnego rodzaju zabawy organizowane przez zespół lub DJ-a. Fotograf stara się jak najlepiej zarejestrować w reporterski sposób „akcję” która odbywa się podczas oczepin.

Zabawa oczepinowa

Zabawa oczepinowa

Czasami można uchwycić przebierańców (przebranych gości):

Zabawa weselna przebierańce - przebrani goście weselni

Zabawa weselna przebierańce – przebrani goście weselni

To czas kiedy można wykonać też zabawne zdjęcia Pary Młodej:

Oczepiny - Para Młoda

Oczepiny – Para Młoda

Tort

To zwykle jeden z ostatnich elementów wesela które warto uwiecznić – nie wspomniałem o podziękowaniach dla Rodziców o których też nie zapominam. W tym wypadku staram się uchwycić zarówno efekt płonącego tortu – bez lamp błyskowych jak i później Parę Młoda krojącą pierwszy symboliczny kawałek.

Zdjęcie tortu weselnego bez użycia lamp błyskowych

Zdjęcie tortu weselnego bez użycia lamp błyskowych

Zwykle po tym zarówno fotograf jak i filmowiec opuszczają imprezę – nie powinno się robić, a tym bardziej zamieszczać w albumie zdjęć które mogły być niesmaczne, gorszące itp.

 Zdjęcia w plenerze – sesja plenerowa

Z założenia sesja plenerowa powinna być zaprzeczeniem sesji studyjnej w której fotograf stosuje te same tła te same triki i właściwie to po obejrzeniu dwóch albumów jego autorstwa można zauważyć, że poza fotografowanymi osobami nic się nie zmienia.
Przygotowując się do sesji plenerowej fotograf owszem powinien mieć przygotowany plan co chce uzyskać, ale powinno być też w tym wypadku dużo miejsca na spontaniczność – przede wszystkim powinna być ze strony fotografa duża otwartość na pomysły Państwa Młodych.

"Rozmnożenie" Pani Młodej

„Rozmnożenie” Pani Młodej

Warto wcześniej wybrać miejsce na plener i je odwiedzić, zobaczyć kiedy najlepiej odwiedzić dane miejsce porozmawiać z fotografem – na pewno może podsunąć wiele ciekawych pomysłów.

Zdjęcie w stylu retro.

Zdjęcie w stylu retro.

Może warto przygotować jakieś specjalne rekwizyty? Stary rower? Gitarę? Zbroję? Łódkę? Samolot? Stroje z epoki? Bryczkę? A może uda się załatwić przejazd wielką lokomotywą?

Zdjęcie w "kolejowych" klimatach.

Zdjęcie w „kolejowych” klimatach.

Do tego zdjęcia długo namawiałem Parę Młodą – potem stwierdzili, że to ich ulubione zdjęcie:

Zdjęcie w stodole

Zdjęcie w stodole

Ciekawą propozycją jest wykonanie zdjęć w nietypowym miejscu np. piekarni:

Zdjęcie wykonane w piekarni

Zdjęcie wykonane w piekarni

Oczywiście tłem sesji ślubnej mogą być to też pałacowe wnętrza:

Zdjęcia we wnętrzach pałacu.

Zdjęcia we wnętrzach pałacu.

Tej Pary Młodej wspólne hobby to wędkarstwo – nie mogło więc zabraknąć takiego zdjęcia:

Wspólne wędkowanie

Wspólne wędkowanie

W tym wypadku ludzka fantazja jest nie ograniczona. Nie powinniśmy się bać wykonać zdjęcia które później będziemy mogli pokazać wnukom i powiedzieć – „Zobaczcie jak szalona była wasza babcia i dziadek” 😉

Zdjęcia z nocy poślubnej

Coraz częściej zdarza się, że wynikiem pracy fotografa na ślubie – weselu są dwie wersje albumu ze zdjęciami. Oficjalna – dla rodziny, znajomych i nie oficjalna – przeznaczona dla samych małżonków lub najbliższych znajomych. W tej nieoficjalnej wersji często znajdują się „odważniejsze” zdjęcia którymi często młodzi chwalą się bardziej dopiero po kilku latach. Jest to niewątpliwie fajna pamiątka warta poświęcenia kilku chwil.

Więcej informacji na ten temat znajda Państwo na innej moje stronie dotyczącej fotografii intymnej: http://nocposlubna.pl/noc-poslubna-ona-i-on/

Noc po ślubna

Noc po ślubna